jamietoomer9 jamietoomer9
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

If old reeses cost $6 for a 12 pack and new reeses cost $1/pack, by what percent did the cost of reeses increase?s

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 12-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

6 dollars for a 12 pack means that it was $0.50 each. now they cost a dollar per pack. it's a 50 cent increase, or a 100% percentage increase

Answer Link

Otras preguntas

True/False: Dolphins are more closely related to fish than to you.
A waffle cone holds thst holds ice cream is 15 cm high and has a diameter of 10 cm. What volume of ice cream can it hold if it is filled to the top? please help
How many moles of O2 are required if 12 moles of CuFeS2 are consumed?
legal drug abuse can’t cause physical harm or dependence
In the united states, it is common to wear black when one is in mourning, while in some locations in india people wear white when they are in mourning. this is
A 6 kg rock is sitting at the edge of a 100 m tall cliff. What is the potential energy of the rock with respect to the ground?
The equation of a circle is shown. x2+ y2−10x+8y+16=0 What is the radius of the circle? Question 4 options: a. 25 b. -5 c. -25 d. 5
how do the retinas of the eyes of night hunting animals differ from the retinas of animals that hunt during the day time
Which stars have the highest absolute brightness?A)Supergiants B) Giants C) Yellow stars D) Dwarfs
Mi hermano podrá ir a la escuela mañana. Correct Incorrect