jkdididjjsjdj jkdididjjsjdj
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Will spent $3.75 for 5 1/2 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound to the nearest cent?

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 20-11-2020

Answer:

Unitary cost (per pound)= $0.682

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Total cost= $3.75

Total pounds= 5.5 pounds

To calculate the unitary cost of each pound, we need to use the following formula:

Unitary cost= total cost / total pounds

Unitary cost per pound= 3.75 / 5.5

Unitary cost per pound= $0.682

Answer Link

Otras preguntas

what the fraction of a circle of 30 degree?
What is the momentum of a 52 kg carton that slides at 5.0m/s across an icy surface?
two numbers rational. between 0.3 and 0.4 express one as a decimal and fraction. explain why these numbers are rational
One of the base angles of an isosceles triangle is 49What is the measure of the vertex angle?
. Humans who live in ________ are at risk for getting malaria. a. Alaska b. Norway c. Florida d. Mexico
How much force is needed to accelerate a 68 kilogram-skier at a rate of 1.2 m/sec^2?
One of the base angles of an isosceles triangle is 49What is the measure of the vertex angle?
How are codons and anticodons alike?
What is the momentum of a 52 kg carton that slides at 5.0m/s across an icy surface?
There are 8 red, 5 yellow and 7 green cubes in a box. What is the probability of drawing a yellow cube and then a green cube,  if the first cube is not replaced