tidos427 tidos427
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of ground beef costs $5 At this rate, what is the cost of 3 pounds

Respuesta :

mccammonalissa272
mccammonalissa272 mccammonalissa272
  • 12-11-2020

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

if one pound is $5 and we need 3, then we can multiply the price of one pound by 3. (3×$5) This gives $15

Answer Link
mariahwubker mariahwubker
  • 12-11-2020
$15. if one is 5, you would do 5x3, to get your answer of how many 3 pounds is
Answer Link

Otras preguntas

What is the median of the data in this stem-and-leaf plot? 40 43 44 46
If you want to block out all light, how should you arrange two polarizing filters?
Mla formatting and how to do an in text citation
How can you find this: Please I need help how much power a circuit will generate if you know the voltage and resistance but not the current.
A rectangular inflatable swimming pool is 3 yards long, 2 4/5 yards wide, and 1 2/5 yards tall. What is the volume of the pool?
When a line is reflected over the y-axis, the result is A. a line. B. a square. C. an angle. D. a rectangle.
which statement accurately describes the function of a hormone produced by the adrenal gland
(will give brainliest)
Angela invest $2550 at 3% interest rate compounded annually. What will the balance in the account be after 1.5 years?
HELP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ ASAP!!!!