mel00
mel00 mel00
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

pls help me with question 8

pls help me with question 8 class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 13-11-2020

9514 1404 393

Answer:

  weight = 5, 6.5, 7.2, 9, 16

  cost = $2.50, $3.25, $3.60, $4.50, $8.00

Step-by-step explanation:

The first column tells you the cost is ...

  $2.50/(5 lb) = 0.50 $/lb

That is, each bottom number is half the top number, or each top number is double the bottom number.

The table is ...

  weight = 5, 6.5, 7.2, 9, 16

  cost = $2.50, $3.25, $3.60, $4.50, $8.00

Answer Link

Otras preguntas

how many fractions are equivalent to 4/5?
3.) Which numbers belong to the domain of the relation {(0, –4,) (–6, 2), (2, –1), (0, –6)}? Choose all answers that are correct. A. 2 B. 0 C. –4 D. –64.)Which
Find the unit rate for 200 miles in 4 hours
Janet is three years older than her sister Julie. Janet's brother is eight years younger than their sister Julie. the sum of all of their ages is 55 years.
What is f+0.3<-1.7 please help
atoms have no electric charge because they
major cash crop in the Caribbean by colonial powers
Where are new DNA molecules formed?
It is August 1st and you are at a Science Camp in Florida. During an outdoor science quiz, you are asked to identify the temperature scale for a thermometer t
The equator runs north-south roughly through the middle of the continent of Africa.