jennymgonzalez jennymgonzalez
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 4 blow pops for $2.00 from the concession stand. How much would she have to pay for 13 blow pops at this rate?

Respuesta :

lewisb65
lewisb65 lewisb65
  • 12-11-2020

Answer:

$6.50

Step-by-step explanation:

If she bought 4 blow pops for $2.00, each blow pop is $0.50.

You then multiply the cost for each blow pop ($0.50) by the number of blow pops she will buy (13).

Answer Link
andira321
andira321 andira321
  • 12-11-2020
26 blow pops 2❎13=26
Answer Link

Otras preguntas

Andrew's family is going on vacation across the United States. They traveled 515 miles every day for 17 days. How many miles did they travel in all?*Please Show
Describe how schools use no-tolerance policies.
How much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally?*Please Show Work*
Write x2 - 12x + 8 in vertex form. a. (x-6)2 -28 = 0 b. (x-4)2 - 11 = 0 c. (x-4)2 - 13 d. (x-4)2 - 15
One of the three aspects of fitness is "psychological." True or false?
SURFACE AREAS - PYRAMIDS?
A man comes into a store and steals $100 from the register without the owner knowledge. Comes back and buys $70 worth of stuff and the owner gives him $30 in ch
Pls help being timed
how do you simply equations?
what is the solution to this system of linear equations 2s-3c=-6