kaleedutra
kaleedutra kaleedutra
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Answer Link

Otras preguntas

Solve. 4y + 16 > –8 A. y > –6 B. y > –2 C. y > 2 D. y > 6
how did the spread of luther's ideas affect european politics? ( the reformation )
Which term refers to Spanish-speaking Californians who raised cattle on land that had once belonged to Catholic missions?
how do alligators get their food
Which statement about the Vikings is true? A. They grew rich by growing oats and barley in the fertile soil of Scandinavia. B. They originated in the area of no
South Africa's new prime minister in 1989 started to dismantle apartheid, what was his name?
What was the basic social, religious, and political unit in early Japanese society?
a silo is a storage bin that is a cylinder with a hemisphere on top.A farmer has a silo with a base radius of 30 feet and a storage height of 100 feet.the stora
Why did the CIA support covert activity to restore the shah to power in Iran? (Points : 3) to protect oil interests and prevent the spread of communism to fulfi
plz help Ben bought a digital camera for $90. The tax rate is 6%. Which proportion can be used to find the amount of tax Ben will pay? A. x/90=6/100 B. x/6