gianna209
gianna209 gianna209
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 14 lb for $2.99

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
how much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
Answer Link

Otras preguntas

What is 9/10 as a decimal and percent
How do you find the sum of radical 48 + 147 - 27
Which sentence is punctuated correctly? A."It's past your normal bedtime," Mom said. B."Have you seen any deer yet? my brother asked our father." C.It was a
what is greater 7/10 or 3/6? please show work
In an orchestra the ratio of trombones to violas is 1 to 3. a.) There are 9 violas. write a proportion that gives the number t of trombones in the orchestra. b
why is the ending of "charles" ironic
The Spanish originally settled all of the following areas except: Kansas Florida San Diego
1. Why is it difficult to determine which countries belong to Europe and which belong to Southwest Asia? The European Union allows almost any country to join. M
how can you write 59/100 as a decimal?
3 prime numbers that add up to 30