madisonm6096
madisonm6096 madisonm6096
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Samuel purchased 2 1/2lb of nuts for $10.50.

How much will 5 1/4lb cost?

Enter your answer in the box.
Help please

Respuesta :

lzra
lzra lzra
  • 10-12-2020

Answer:

22.05

Step-by-step explanation:

21/2 has 5 halves

10.5 divided by 5= 2.1

2.1= 1/2 2.1 x 10 = 21

2.1 / 2 = 1.05

21 + 1.05= 22.05

Answer Link
bradleegrinde8 bradleegrinde8
  • 10-12-2020
The answer is 22.05 hope you get a good grade
Answer Link

Otras preguntas

A glucose molecule could be used as an example of potential energy, why is this true? A.) The chemical energy stored in the glucose molecule is available to do
A volleyball league organizer collected $2040 for both divisions of volleyball teams. The blue division cost $160 per team and the red division costs $180 per t
On mohs scale,ice has a hardness of 1.5. why can a glacier cause the grooves and parallel scratches (striations) found in bedrock of granite and gneiss? answer
Material with bits of rocks and once living parts of animals are
The number of cases of tuberculosis has risen because
A meter is one thousandth of a kilometer. Write an equation to show the relationship between 7 meters and 0.007 kilometer.
how did thomas jefferson feel about the louisiana purchase?
Which Tuskegee Institute scientist encouraged southern farmers to stop planting cotton and tobacco (which wore out the soil) and focus on peanuts and sweet pota
Multiply mentally. 0.012 × 400
Why is the recycling of matter important?