Mayasworld0419 Mayasworld0419
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

25 cupcakes costs $33.52 what is the unit rate for the cupcakes?

Respuesta :

tiffany2173443
tiffany2173443 tiffany2173443
  • 11-12-2020

Answer:

1.34

Step-by-step explanation:

Divide 33.52 by 25 and that equals 1.3408

Just Round your answer to the the 100ths since thats how far our money goes.

Answer Link

Otras preguntas

Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1
2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1
A light plane flew from its home base to an airport 255 miles away. With a head wind, the trip took 1.7 hours. The return trip with a tail wind took 1.5 h
10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9
2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1
how have computers changed mapmaking in recent years