ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct word to complete the sentence. I (could, could ve, could´ve) done a better paint job than that using only one hand.
Over what interval is the function in this graph constant
A merchant stocks a certain perishable item. She knows that on any given day she will have a demand for either two, three, or four of these items with probabili
2 6 7 10 Which is the graph of the linear inequality x-2y>-6? -10-3--3-4-2₂ ²4 8 10 x -10-8- 2₂- 6 8 10 x 8 40 10- -10-8-42₂. 10
can someone please help with this
Given the Coordinate R(2, -3) find R'' after the following transformations Translation: (x, y)------>(x - 3, y + 5) Rotation of 180 counter Clockwise
Simply the question to get the correct answer
***I really need an answer quickly!*** What is the perimeter of the parallelogram?
Once business strategy is defined for an artificial intelligence (ai) program, what should be the first component to consider when building the ai solution? alg
f(x) = √3x g(x) = 6x +1 Find () (2). Include any restrictions on the domain. A. 6x+1 (4) (x) = 6+¹, x ±0 (²) (4)(x) = () в. 3/3x 6x+1' x +-6 O C. c. (4) (x) = 3