savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

What were the causes and effects of the Spanish American war on America?
2x (3 x |4O - (0 x 2)]) = ?
The User Datagram Protocol (UDP) is called the connectionless protocol because: It does not attempt to fix bad packets but resends lost packets. It attempts to
Laurel is a huge fan of hats, she likes all kinds of hats and recently started collecting them. She already owns 3 hats. She plans on buying a hat according to
which statements about subjective ideas are true
Explain why in a fixed-rate mortgage, the amount of the mortgage payment applied to interest declines over time, while the amount applied to the repayment of pr
Which answer best describes the system of equations shown in the graph? A. NoSolution. B. One Solution C. Infinitely Many Solutions
∠A and \angle B∠B are supplementary angles. If m\angle A=(7x+10)^{\circ}∠A=(7x+10) ∘ and m\angle B=(7x-26)^{\circ}∠B=(7x−26) ∘ , then find the measure of \angle
Find the missing angle in the triangle below
explain the theme in "owner of the sky: olorun the creator"