myleigh142
myleigh142 myleigh142
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: Allison bought 6 pounds of bananas for $10.50.

Respuesta :

BG227192
BG227192 BG227192
  • 11-12-2020

Answer:

25.3

Step-by-step explanation:

Answer Link
ryleeporter48 ryleeporter48
  • 11-12-2020
every pound is $1.75
10.50/6= 1.75
Answer Link

Otras preguntas

Find the median of the following set of data 12,20,1,20,8
Maggie filled the glasses shown below completely with water. The total amount of water that Maggie poured into the glasses is 120 cubic centimeters. What is the
What is the value in learning the historical context, biography, and analysis of writers’ works in a classroom setting?
can winter monsoons cause rainfall in Asia and where?
Which angle number is a vertical to
The speed limit on 1-35 is 80 miles per hour. How far can Mrs.Mindy drive in 2 1/2 hours? A. 140 miles B. 28 miles C. 175 miles D. 1,750 miles
How many chromosomes does an adult beetle contain if a beetle egg contains 15 chromosomes?
Which polynomial function has a leading coefficient of 2, root -4 with multiplicity 3, and root 10 with multiplicity 1? O f(x) = 2(x-4)(x-4)(x - 4)(x + 10) O fx
If the relationship is proportional, what is the missing value from the table? х 8 9 16 14?
the right to information act came into force in. a, October2005. b, October2006. c, October2007.