stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

It is easy. I need help. I’ll mark brilliant!!!
hiii please help i’ll give brainliest if you give a correct answer tysm!
Two satellites A and B orbit the Earth in the same plane. Their masses are 5 m and 7 m, respectively, and their radii 4 r and 7 r, respectively What is the rati
Select the correct answer from each drop-down menu.During Britain's war with France in the 1800s, the British interfered with US trade by 1_____________________
Hello please help me solve this :) will give braisnlt
Jaxson is meeting his friend at the skating rink. If it takes 33 minutes for him to drive there and the skating session starts at 2:15 p.m., what is the latest
Describe the process that leads to a liner pattern of calderas
Which graph shows a line with the slope of 3/2?
Will mark you BRAINLEST!' How and why did Homo-sapiens expand out of Africa? How and when did Homo-sapiens populate the Americas? Why did Homo-sapiens start to
How quickly a drug enters your bloodstream also depends on