kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery sells cookies for $2.75 per dozen. How much will three dozen cookies cost?

Respuesta :

zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 11-01-2021

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

Multiply $2.75 by 3

8.25

So three dozen cookies will cost $8.25

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 11-01-2021

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

1 dozen of cookies costs $2.75

A person is buying 3 dozen. To solve, simply multiply 3 with 2.75:

3 x 2.75 = 8.25

$8.25 is the price.

~

Answer Link

Otras preguntas

The present value of the money in your savings account is $420, and you're receiving 3% annual interest compounded monthly. What is the future value in two mont
Solve and graph the absolute value inequality: |4x + 1| ≤ 5. number line with closed dots on negative 1.5 and 1 with shading going in the opposite directions.
The graph shows the function f(x) = |x – h| + k. What is the value of k? k = –2.5 k = –1 k = 1 k = 2.5
How do water and gravity work together to erode soil, sediment, and rock?
how many times 28 go in to 3
What is the inverse function of y=2x-6
the net price equivalent rate of 3/7/13 is?
-6 + 5(8 - k) - 8k I don't understand how to do this
Most children brought up in brooklyn before the first world war remember thanksgiving day there with a peculiar tenderness. it was the day children went around
55 decreased by 60% is what