luxni
luxni luxni
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

it cost £2 20
by 5 apples work out how much it would cost by 8 apples​

Respuesta :

hollybeth
hollybeth hollybeth
  • 12-01-2021

Answer:

£3.52

Step-by-step explanation:

2.20/5=0.44

0.44×8=£3.52

Answer Link

Otras preguntas

Humans get which of the following kinds of products from plants? a. medicines b. dyes c. rubber d. all of the above
The influx of Mexican immigrants into the United States during the past two decades is occurring mainly because they are attempting to flee due to political ins
why did the spanish and portuguese launch voyages of exploration?
a square has a perimeter of 28.what is the area?
How many bits must be “flipped” (i.e., changed from 0 to 1 or from 1 to 0) in order to capitalize a lowercase ‘a’ that’s represented in ASCII?
Low dropping flares confuse our memory of the salient. in the above line which type of sense is used - sight,sound,touch,taste,smell
although the pigs do not believe what Moses says, why do they allow him to return and even provide him with food? (chapter 9 animal farm)
What geographic feature is associated with subduction zones?
Which event of the cell cycle takes the longest period of time and why
Flowers of orchid species Ophrys bombyliflora look and smell like female bumblebees. This attracts the male bumblebees flying nearby to the flowers. Thus, polle