addy3375 addy3375
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 oranges for $2 what is the unit rate for $1

Respuesta :

twha4273
twha4273 twha4273
  • 12-01-2021

Answer: 2.5

Step-by-step explanation:

You have to divide 5 by 2 to find the unit rate.

5/2= 2.5

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

how to write 3x squared in a verbal expression
Jennifer painted 168 pots in 14 days. How many pots can she paint in 30 days?
The Russian Empire was multi-ethnic with populations of which of the following? Slavic peoples Muslim Serbs Turkic Muslims Non-Slavic Europeans German migrants
Three hundred twenty-six thousandths of a pond what is the weight of the bag of fruit,in pounds,written in expanded form?
What type of crops were grown In the middle colonies
three elements of the biosphere
Sinopsis dari hikayat cendera hasan(kalah perang)?
Which three factors were part of European Imperialism?
which is greater 4\5 or 3/4
Four-Thirds times the sum of a number and 8 is 24. What is the number? A. 40 B. 26 C. 24 D. 10