poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What could cause the weather to change suddenly like this: It was a calm and cloudy spring day in this Utah town. Suddenly the clouds grew dark and heavy, and a
In the year 2003, a company made $6.5 million in profit. For each consecutive year after that, their profit increased by 8%. How much would the company's profit
Solve each system of equations using the elimination method 10x-6y=54 -4x+3y=-24
A lung cell maintains homeostasis. What is this an example of?.
For what value of x is the rational expression below equal to zero? x_1/(X - 3)(x + 1)​
How long does it take for a water bottle to decompose?.
Select the table representing a linear function. (Graph them if necessary.) o A. x 012 3 y 3 6 -6 -3 B. x 0 1 2 3 y 11 9 7 5 C. x 0 1 2 3 y 11 10 7 6 D. X 0 1 2
Working together, Jacob and Heather can sweep a porch in 5.45 minutes. Had she done it alone it would have taken Heather 12 minutes. Find how long it would take
please give me the answer i cant get it
Write an equation of the circle with center (-6, 2) and diameter 10.