cjmotoman0803 cjmotoman0803
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul spends $89.10 on blackberries. If the blackberries cost $4.95 per pound, how many pounds of blackberries did he buy?

Respuesta :

raquel2022 raquel2022
  • 13-01-2021
18 pounds
U can divide 89.10 by 4.95 and u get 18
To get if it’s right multiple 18 by 4.95 and U get 89.10
Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 103 and h?​
PLEASE HELP I DONT UNDERSTAND I WILL GIVE BRAINLIESTWrite the equation in standard form for the given circle.
Pls help me awnser these questions guys
by the late 1800s what were societies job when it came to prisoners
Explain how oxygen bonds with hydrogen to create water.​
someone please please help!
Its Science can yall tell me if its right and if not what is correct
Plz help me giving brainliest
press thestory 14ththe won (Takedans far 1299/​
Metlock, Inc. reported net income of $205,840 for 2022. Metlock, Inc. also reported depreciation expense of $37,750 and a loss of $4,660 on the disposal of plan