niamontford1 niamontford1
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought four cookies for $2 each, and Lisa bought five cookies for $3 each. How much did the girls pay all together for the cookies?

Respuesta :

elmansoriareen
elmansoriareen elmansoriareen
  • 13-01-2021
The total they paid is $23 because 1 of them bought 4 cookies for $2 each so we multiply 4 and 2 we will get $8 and the other girl bought 5 cookies for $3 each so we multiply 5 and 3 and that is $15 so we add $15 and $8 and we will end up with $23
Answer Link

Otras preguntas

Can I get some help please ​
Pam jogged 15 and 3/4 miles in 3 hours. At this rate how long would it take Pam to jog 28 and 7/8 miles?A. 4 1/2B. 5 1/2 C. 9 hours D. None of these help if you
what is a basic unit of length in music​
Student groups are given an unknown liquid to test using the four indicators. One group conducts the tests and records these results. Color Changes - pH Indicat
Can someone please tutor me on Alger because that’s my most failing class and I often need help with simple problems every one can answer but me for example thi
Which of the following is a characteristic of a comedy only? A.usually has an unhappy ending B.usually has a happy ending C.has conflict D.has exposition
The table shows the number of boys and girls that have black blonde brown or red hair color. Black* (boys) 4 (girls) 5 Blonde* (boys) 4 (girls) 6 Brown* (boys)
What is symbolism ? I need help
what is the perimeter of a square with area 16 square cm​
Simplify: [6 * (4 - 2) + 6] / 3^2