savannah10112 savannah10112
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $1.74 per pound. Walnuts cost $1.92 per pound. How much will 3
5
pounds of cashews and 2
pounds of walnuts cost in all?

Respuesta :

thezekromninja
thezekromninja thezekromninja
  • 10-02-2021

Answer:

6.09+3.84=9.93 is the desired answer

Step-by-step explanation:

Cashews total cost step by step

1.74×3.5

Multiply 1.74 and 3.5 to get 6.09.

6.09

Peanuts total cost step by step

1.92×2

Multiply 1.92 and 2 to get 3.84.

3.84

Answer Link

Otras preguntas

THIS IS AN ECONOMICS QUESTION!!!! The auto industry in the United States is an example of A. Government control B. An oligopoly C. Public enterprise D. A monop
A subject complement is also known as a(n) _____.
Which explains the basis of the biuret test? A) sudan iii dye binds to lipids and changes color B) a blue dye binds to protein and changes color C) under base c
predict the number of ice cubes in 32 glasses at a rate of 20 cubes in 5 glasses
multiples of 5 starting from 75
Plot. What narrative structure does the author use to tell the story? Traditional plot with some flashback.
Democrats who were opposed to the Civil War were called _____.
what is the answer for 1 3/4 - 7/10?
What is an author’s purpose in writing a biography? A. to tell about his or her own life B. to tell about his or her subject’s life C. to tell about life at
In 1930, Congress passed the ____ to protect domestic industries from foreign imports. HoovervillesTwenty-first Amendmentbusiness cycleDust BowlBonus ArmyDow Jo