addislincoln86
addislincoln86 addislincoln86
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?

Respuesta :

dfsdfbdga dfsdfbdga
  • 10-02-2021

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

Answer Link
gracelin42502 gracelin42502
  • 10-02-2021

Answer: $2.50 per pound

Step-by-step explanation: $65/26 pound = $2.5 per ponund

Answer Link

Otras preguntas

If the volume of a cube is 27 cubic meters, find the surface area of the cube
How do I write n+5n= 12c-c= and -4j-1-4j+6= in simplest form?
If the potential energy and the kinetic energy are not the same, where did the leftover energy go?
What happens when two oceanic plates collide
what is 3.36 rounded to the nearest hundreth
help calculate 6x+14=32
Mary has 12 marbles 3/12 of the marbles are yellow and 2/12 of the marbles are blue.The rest of the marbles are green.How many marbles are green?
Explain why sedimentary rocks are found as a veneer covering large areas of the continental igneous rocks
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
If the volume of a cube is 27 cubic meters, find the surface area of the cube