raegancostello94
raegancostello94 raegancostello94
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an
equation to solve this problem. Use c as your variable.

Respuesta :

xavierhutchinosn xavierhutchinosn
  • 10-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:answer is $6 per candy bar/ c=6

Answer Link

Otras preguntas

What is photosynthesis ???​
A child of mass 40kg jumps off a wall and hits the ground at 4m\s.he bends his knees and stops in 1s.calculate the force required to slow him down.how would thi
Solve for X. X can be positive, negative, whole number or decimal.
What figure of speech is contained in this expression that arises from the greed of few men
how did World War 1 start? pl-z help
PLEASE SOLVE FOR F(X) ALGEBRA Write a linear function f with f(5)= -1 and f(0) = -5
Discovery science is primarily based on ______. experimentation hypothesis testing deduction observation
does a good posture not allow muscles to work more efficiently? true or false
because x is an unbiased estimator for μ
A rectangle has a width of x centimeters and a perimeter of 8x centimeters a square has sides of length 1/4 that of the length of the rectangle. Find the perime