chicken4nugget800 chicken4nugget800
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mikayla caught a value pack of crackers for $6.72. The value pack had 24 individually wrapped crackers packages. Solve 24x = $6.72 to find the cost per package in dollars.

Respuesta :

kullbaseball kullbaseball
  • 12-02-2021

Answer:

0.28$

Step-by-step explanation:

divide

Answer Link

Otras preguntas

A computer system marked $800 is sold at discount of 16%. What is the discount? please show work
Which plural noun always takes a singular verb. A.News B.Electronics C.Politics D.Ethics
what is a good question hook for struggling to forgive someone you really trusted?
3x+2y=7,2x-5y=11. By elimination method, need all steps
Why is it important that the polymer membrane in a PEM fuel cell allows only protons to move through it? It forces the electrons to move through an external ci
Can the quotient of two irrational numbers ever be rational ? Give me 2 examples plz.
The weights of pink salmon in a fishery are normally distributed, with a mean of 3.25 pounds and a standard deviation of 0.25 pounds. What is the probability
Write a function rule for the table A) f(x) = x + 3 B) f(x) = 3x C) f(x) = x - 3 D) f(x) = -3 - x Thank you!
i need help with number 9 a.)
Jackie Rider took out a loan of $20,000 to be repaid at the end of 7 months in one payment with interest at 11 and a half percent how much is the interest do an