mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME!!!!!!!
How is the Maunder minimum related to climate?
How to solve inequalities like 4x-4y》28
Why are the young-old, middle-old, and old-old topics of interest for gerontologists?
COPD, gum disease, fatigue, and heart attacks are all possible effects of which substance? 1. tobacoo 2. lllegal drugs 3. alcohol 4. prescription drugs
Solve the given equation. ( 1/5 )( 4/7 )x = 32/490 (x is and exponent) x= _____
d. When adding two numbers, such as 123 and 423, care is taken to first line them up and then add like digits. How does expanding this expression to [(1 × 102)
How far below the average is 1? 4? 6? How far above average is 9? 10? 12?
Please Help! Which of the following affect organisms to drive changes in traits? (Check all that apply) Bacteria changes to the environment climate human activi
Please help me I really suck at math and I have a lot of homework :)