lindasara124love
lindasara124love lindasara124love
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the process

Respuesta :

chul
chul chul
  • 10-11-2016
What you know:

Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.

All you do to find the cost per each pound is:

36.25/12.5

Your answer: 
$2.9 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Why does my samsung tv keep disconnecting from wifi?
the actual volume of the object was 34.1 ml. what is the percent error of his average result?
Which of the following graphs does NOT describe y as a function of x? HELP ASAP!
5. Triangle DEF has vertices D(4, -3), E(-2, 1), and F(-9. -6). Find the area of the triangle.
Movie showings: At the 24/7 Classic movieplex, Gone with Ahe wind shows every 120 minutes, Casablanca shows every 140 minutes, and The Godfather shows e every 9
A rocket blasts away from the earth with a cargo for the international space station. Sketch the graph of the force of gravity the rocket experiences from the e
Y = 5x + 2 2y - 4 = 10x please help need a solution
4.8cm diameter in area
In this story, Desai uses language to portray images of death. Cite a few examples of this imagery, and explain how it relates to the story. "Games at twilight
The people who preform jobs tasks are part of which factor of production A labor B capital C scarcity D Land