dory15aurelus dory15aurelus
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

kori spent 46.20 on 12 gallons of gasoline.what was the price per gallon?

Respuesta :

pandakek pandakek
  • 10-11-2016
$3.85 per gallon is the price per gallon
Answer Link
giselacamel giselacamel
  • 10-11-2016

$3.85

Explanation:

given the cost of 12 gallons. To find the cost of 1 gallon you just divide the cost of 12 by 12.

so 46.2012=3.85

Was this helpful? 
Answer Link

Otras preguntas

What are the difference and similarities between "Heavy Metal" and "rock and roll"
how are minerals classified? give an example of each types of minerals​
help me please thanks!
five chande brought studing population in lower secondary​
I too have kitchen towels, geoslam.
Which of the following is the biome with the coldest temperature? •Chaparral •Tundra •Boreal forest •Temperate deciduous forest
wild animal attack is which type of disaster(a) biological(b) geological please help me ​
what is the awnser to y=4-3x
Describe the process that results in the formation of a tetrad.
**HELP ASAPPPP** Which two letters are used to help remember how to complete the full swing? B & O T & F V & A C & O 2. Which club is used for