mskisharocks mskisharocks
  • 10-12-2014
  • Mathematics
contestada

A 9 pound bag of mangoes cost $12.How much does 1 pound of mangoes cost

Respuesta :

Katieplummer Katieplummer
  • 10-12-2014
If 9 pounds cost 12$ you would divide 12$ by 9 to see how much one pound costs. That would be the answer.

12 divided by 9 = .75

One puns would cost .75 cents.
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to -12/-9 is equal to what
Anne and toms grandmother gave them £84 which was to be shared in the ratio of 5:2 how much did each get ?
how do i factor the quadratic expression   4x^2-11x=3
how do I find out is 28% of 70?
How can i write all the names that apply to -7/8, √0.15, √18/2, √45
one maid can clean the house 3 times faster than another, working together they can clean entire house in 3 hours how long would it take the faster maid cleanin
Five more than twice a number is 17.
convert 1,000,000 to scientific notation
can u help me on #7? when you get an answer the pick your answer on the second pic!!!! dont pick T or C!!!!
i need help. Semir, Sarah, and SungSo decided to raise money for a local homeless shelter by working in a local deli. The deli agreed to donate to the shelter a