PageorganJAZ PageorganJAZ
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. about how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

uhhhhidk
uhhhhidk uhhhhidk
  • 12-11-2016
Each pound of peacan cost $9.

6.2x = 56 : set up an equation (x represents the amount of pounds) 
x = 56/6.2
x = approximately 9.03225806452

Answer Link
ruralsteam184
ruralsteam184 ruralsteam184
  • 13-11-2020

Answer:

The correct answer is option d or 10.00

Hope this helpes have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

A certain type of decorative lamp contains colored liquids from globs that break off and rise to the top of the liquid.the globs rise due to
What are inferior goods in business?​
First aid management non-poisoning.​
Please answer correctly !!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!
Pls answer quickly I need the answer and i don't know what the answer is Which statement is NOT true about the Mayan city of Tikal? Archaeologists estimate the
Solve the equation y=x2 −81
Identify a theme of ""Quiet Town"" and explain how it develops over the course of the story. Use at least three pieces of evidence from the text to support your
PLEASE HELP! WILL MARK BRAINLIEST!! how is cheese made and what cultural events is cheese associated with?Please use your own words :)
How much water is in lakes, rivers and swamps?
Twilight It's called dusk, or twilight: The moon pale as a cloud, The shadows lumbering Like weary giants Under the streetlights, The day a sweet mist in my mem