renijah25 renijah25
  • 11-12-2014
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price

Respuesta :

luana
luana luana
  • 11-12-2014
[tex]unit\ price=\frac{price}{number\ of\ scarves}\\\\unit\ price=\frac{26.25}{3}=8.75\ per\ scarve\\\\ unit\ price\ is\ equal\ to\ 8.75\ per\ scarve[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

tim makes 80 gallons of paint by mixing 48 gallons gray paint with 32 gallons of white paint. what part is gray paint?
You drop a pencil out of window that is 20ft above the ground. Use the formula V^2=64s, where V is speed and s is the distance fallen, to calculate the speed th
Label each example as either (PI) passive or (AI) active immunity: a. ________ Bill had chicken pox when he was five. He doesn’t catch it again, even when hi
What multiplication expression represents 7+7+7+7?
In the reaction aA + bB cC + dD, the lowercase letters represent:
Before donating a computer, you should use a program to wipe the hard disk to remove all of its data
What is the purpose of the programe de vigilantes ecologicis?
after pausing to reflect on your feelings, what is the first step to take in order to regonize uour emotions? A.deny the emotion you are feeling. B.act on t
A person who suffers from AIDS and has an immune system that does not function properly is considered to have which of the following
what does a taxonomic category contain