Seudónimo Seudónimo
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?

A $0.015

B $0.15

C $1.50

D $15.00

Respuesta :

InsertNameHere7575
InsertNameHere7575 InsertNameHere7575
  • 10-03-2021

B is the correct answer!

$1.80 ÷ 12 = $0.15

Please let me know if I am wrong.

Answer Link
AndPeggySchuyler
AndPeggySchuyler AndPeggySchuyler
  • 10-03-2021

Answer: $0.15

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 12 = 0.15

Hope that helped :)

Answer Link

Otras preguntas

What is -2(3x+12y-5-17x-16y+4) simplified? -40x+8y+2 28x+8y+2 28x+6y+2 -28x-8y+2
I need help with 47-50
One of the requirements of a computer that can support artificial intelligence (ai) is that it should be able to _____.
Which of the following statements is supported by research? A. Parents should leave teaching to the experts and not try to engage their children in learning act
A 14-year-old boy has been brought to the emergency department by his mother in excruciating pain that is radiating from his scrotum to his inguinal area. the b
Name at least two Benefits of using models in science
1/5 of the 25 people in the bakery Made a pre-order how many people did not make a pre-order
What is the value of x 6.75+3/8x=131/4
What was the goal of the equal rights amendment (era)?
Even at such low fractions of the speed of light these stars are moving quite quickly (thousands of kilometers a second) compared to the standard velocity dispe