Haneenawad700 Haneenawad700
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

If you can buy 5 packs of gum for $4.99 how much does 1 pack of gum cost? (1 mark)

Respuesta :

Hamonangan389
Hamonangan389 Hamonangan389
  • 10-03-2021

Step-by-step explanation:

5 packs = $4.99 => $5

1 packs = $5 ÷ 5

= $1

So, much on 1 packs of gum cost is $1

Sorry, if i wrong. Im newbie in USA server

Answer Link
harrisj43
harrisj43 harrisj43
  • 10-03-2021

Answer:

divide 4.99 by 5 and that should be your answer

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

La persona que escribe la carta es ____. un chico joven un señor mayor una abuelita 2. Antonio está ____. ansioso casado viudo 3. Los amigos de Antonio ____. so
Heart failures are due to either natural occurrences (87%) or outside factors (13%). Outside factors are related to induced substances (73%) or foreign objects
What are the solutions of the following equation? 4|x -9| +9 = -3|x -9| +9 4∣x−9∣+9=−3∣x−9∣+9
What was the three-fifths compromise?A. Three-fifths of the states needed toapprove the Constitution.B. Three-fifths of the national populationwould own slaves.
Find the inverse, f-1(x), of the function f(x) = 3x + 12
How many times does 42 go into 136?​
Assume that you are the manager of a firm. You are concerned about a potential increase in interestrates because it would reduce the demand for your products. C
please help with my math homework
which two ??! need answer asap !
She’s all the numbers that are factors of 16