nicole0408 nicole0408
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost Php x per piece. How many will 3 dozen cost?

A. Php 3x
B. Php 12x
C. Php 24x
D. Php 36x​

Respuesta :

rubylexilee rubylexilee
  • 11-03-2021
D.Php 36x because 1 dozen is = 12 pieces so if there’s 3 dozen of apple it would be 12 x 3 the answer which is 36
Answer Link

Otras preguntas

quizlet Will ingest and disable bacteria: Blank Target 1 of 4 2. Will secrete chemotaxins and histamine: Blank Target 2 of 4 3. Recognizes antigens on bacteria
Convert 7.34 X 10-3 kg to mg
Domino construction uses _______________ a. vertical steel support and horizontal slab of reinforced concrete which is connected by stairways. b. a horizontal b
When we distinguish auditory and visual stimuli, we are engaged in: Group of answer choices appreciative listening.
Which of the following led the Church in the Byzantine Empire?
Which stage in iddov brings together experts to engineer a robust solution and reduce the impact of variation?
Describe the types of corroborating evidence that would help a historian develop a deeper understanding of society in Mesopotamia under the Babylonian empire.
A person with damage to the cerebellum would have the most trouble with which task?
Which color notation (hue, value or chroma) is most affected by wetting the soil?
Black keys have the same letter names as white keys, but they are qualified as being either?