joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

Write a unit rate for the situation. 3600 stitches in 3 minutes ___ Stitches per minute
Please help me I beg you! :(
What is the possible consequence of the following scenario? Because of high unemployment rates in the country of Lavernia, employers offer higher wages. To meet
What two types of materials transfer thermal energy through convection?
Suppose a 0.04-kg car traveling at 2.00 m/s can barely break an egg. What is the minimum sped a 0.08-kg car would need to have in order to break the egg?
8 (6× + 5) + 2× equivalent
a monkeys heart beats 1,152 times in 6 minutes how many times does it beats in 1 minute
Which ratios are proportional to 14 : 21? Choose all answers that are correct. A. 2 : 3 B. 3 : 2
what ways does Sexton's poem evoke the starry night painting? what parts of the painting does she emphasize?
Mark wants to become a better dancer, which requires strong coordination. Which other activity will best help him reach his goal? A.) Bicycling B.) Swimming C.