jilayahmcmillian
jilayahmcmillian jilayahmcmillian
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos has $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80. Part A: How many grapefruits does Carlo buy?

Respuesta :

7256484 7256484
  • 12-03-2021

Answer: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
zackmcnelly659
zackmcnelly659 zackmcnelly659
  • 13-03-2021

Answer: 18

Step-by-step explanation: you would need to divide $14.40 to $0.80 which is 18

Answer Link

Otras preguntas

19? any help is greatly appreciated!!
In the 1980s, many lending institutions in Texas closed because   A. people could not repay their loans during the oil bust.   B. government tax revenues
The area of a rectangular wall of a barn is 240 ft.². It's length is 4 feet longer than twice it's width. Find the length and the width of the wall of the barn
60% oj juniors in this years classs are male while 40% are female
How many gallons of 30% antifreeze should be mixed with 10 gallons of 93% antifreeze to obtain a 65% antifreeze mixture ?
For the function f(x) = –5x, which ordered pair will be a point on the graph of the function? A. (–5, 1) B. (2, 10) C. (15, –3) D. (0, 0)
Which biome contains large populations of grazing herbivores, few species of birds, and deep, rich soil?
How to write 2/3 and 3/4 as a pair of fractions with a common denominator
¿Qué tipo de animales comieron los Aztecas? a. perros c. burros b. gatos d. ovejas
I NEED HELP PLEASE!! How to calculate efficiency of a simple machine?