amaryannawilson192
amaryannawilson192 amaryannawilson192
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Devon bought g golf balls. The balls came in 9 packages. Write an expression that shows how many golf balls were in each package.

Respuesta :

khloejae08 khloejae08
  • 12-03-2021
How many golf balls were there in total?



Just divide 9 by that number
Answer Link
arieldowdell8
arieldowdell8 arieldowdell8
  • 13-03-2021
One way to answer that question is the expression g/9, however many golf balls are in all the packs are how you gonna get how many are in one pack.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone plz help Me?
You plan on making a $235. 15 monthly deposit into an account that pays 3. 2% interest, compounded monthly, for 20 years. At the end of this period, you plan on
Eric scored 95% on his math test. He got 19 problems correct. How many questions were on the test?
HELP PLEASE ASAP ILL GIVE BRAINLEST
If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
3----2 = 7 5----4 = 237----6 = 47 9----8 = 79 And 19----9 = ??????​
Why would the Confederate soldiers do us much damage to their own country before Union soldiers would arrive?
What role did Cuban-American communities in Florida play in the outbreak the Spanish -American war?
Solve the equation below and explain how you solved it x- 5 (x-1) = x- (2x-3) (No bots or u will be reported)
Find the value of x, y, and z.