buvucvin buvucvin
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

c) If Sam only has $25. how much fuel can be bought for $1.40/L?

Respuesta :

Fastrace18
Fastrace18 Fastrace18
  • 10-05-2021

Answer:

17.86 liters of fuels

Step-by-step explanation:

25 / 1.40 = 17.86

Or 17 if you cannot buy for less than $1.40

Answer Link
asmreatinggirls asmreatinggirls
  • 10-05-2021
17.85

explanation:
25 ÷1.40= 17.85714285714286
Answer Link

Otras preguntas

A drama club sold 120 child tickets and 80 adult tickets to play. A child ticket cost $3 less than an adult ticket. The club collected a total of $640 from tic
Is titanium a metal nonmetal or metalloid?
Which temperature is coldest
What are the rainfall units for hurricane Jose
Write an expression that shows how to multiply 7 * 256 using expanded form and the distributive property
What is the value of v? 4/5(v−7)=2
. Evaluate the expression for the given value of the variable(s). Show your work. (4(3h-6))/(1+h);h=-2:
The cells that make up cardiac muscle are specialized to do their job by having many? nuclei, mitochondria, lysosomes, or chloroplasts.
In order for life to survive, bodies or cells must adjust to environmental conditions. This is called _____. osmosis meiosis homeostasis active diffusion
What represents the solution if the inequality 7-9x-(x+12)is less than or equal to 25