flehea4227
flehea4227 flehea4227
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of ground beef costs $5. At this rate, what is the cost of:
3 pounds

Respuesta :

foxcondit
foxcondit foxcondit
  • 10-05-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

If one pound of beef costs 5 dollars then three would be 3 x 5 which is 15.

Answer Link

Otras preguntas

when should you get your piriod
What kind of model would u use to represent human heart?
4p+2=3p-7 , the full solving
what enables plants to exchange oxygen and carbon dioxide?
Four-Thirds times the sum of a number and 8 is 24. What is the number? A. 40 B. 26 C. 24 D. 10
What is light? How it works?
which property is shown by 9 8 = 8 9
on a 50-question test, and student answered 5 questions incorrectly. what percent did the student answer correctly
what economic advantages did the north have over the south
A protein that contains all eight essential amino acids is called