naomiooo1111
naomiooo1111 naomiooo1111
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

(no links) Please Help!

no links Please Help class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 11-05-2021

9514 1404 393

Answer:

  D, B

Step-by-step explanation:

Price per pound is found by dividing dollars by pounds.

  Store A: $9/(3 lb) = $3.00 /lb

  Store B: $9.75/(3 lb) = $3.25 /lb

  Store C: $12.40/(4 lb) = $3.10 /lb

  Store D: $14.50/(5 lb) = $2.90 /lb

Part A: The lowest price per pound is $2.90 per pound at store D.

Part B: The highest price per pound is $3.25 per pound at store B.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these parts of an animal would be most likely to form a fossil? A Heart B Kidney C Eye D Tooth
A classmate says that 0.285714 repeating  is not a rational number because it does not terminate. Explain her error.   I need help answering this
Find the slope and the y intercept of the line Y=1/2x-8
what is -126=14K solution
Chiara rode herbicycle 18.2 km in 1.4 hours. She determines that her mean speed was less than 17 km per hour for this trip. Is she correct?
Is catalyst a reactant? Why or why not?
Butter melts when you heat it in a pan on the stove. Is this a chemical change or a physical change? How can you tell?
During the first year, a bakery sold 37,580 bags of cookies. During the second year, the bakery sold 5,000 more bags than were sold the first year. What is the
What is 732 in word form?
Find surface area of a rectangle