elena43350
elena43350 elena43350
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be if he bought 6 avocados

Respuesta :

barronmichelleflores barronmichelleflores
  • 11-05-2021
it would be $9 for 6 avocados
Answer Link
buckyiscoolasf
buckyiscoolasf buckyiscoolasf
  • 11-05-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

divide 6/4 to get the price per avacado so its $1.5 per avacado.

multiply 1.5 x 6 = 9

Answer Link

Otras preguntas

Help help help help math math
outside of our moon which moon in the solar system is most studied
ayuda xdd alguien que hable español perfectamente ​
Write an inequality to compare the ratios 2/4 and 5/6.
Which of the following giant covalent structures does not have a high melting and boiling point? a) Polythene b) Graphite c) Silicon dioxide d) Diamond
what is the y intercept of the graph what is the slope ​
Brett rented ice skates for 34 hour. The total cost was $5.25. What is the cost per hour of renting the ice skates?
The constitutional convention began as what ?
contribution of India to the formation of formal education in Africa​
Explain in detail what it means to synchronize computers and mobile devices and include at least two strategies for keeping your files in sync in your answers