mikecoxlong24 mikecoxlong24
  • 12-05-2021
  • Business
contestada

If the cost of a package of 12 hamburger buns was $2.49, what would the unit price of one hamburger bun be?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 12-05-2021
We know that 12 buns are 2.49$ and we want one bun so we divide the price by 12 to get the price of one:

2.49/12=0.2075$ for one bun
Answer Link

Otras preguntas

please explain how you got your answer(:
Which sentence uses parentheses correctly?
In this sentence, is it grammatically correct to use "was" or "were". - Sentence: a) Neither of these characters were what they appeared to be b) Neither of the
Which elements consists of a metal a matalloid and a noble gas1) aluminum, sulfur, argon2) magnesium, sodium, sulfur3)sodium,silicon,argon4)silicon, phosphorus,
1. Which ordered pair is a solution of the equation shown? (−2, 0) (1, 3) (−1, 1) (0, -1)
17 POINTS HELP The organization that cer
Which expressions are equivalent to 2e*f?
Please Help :(Which sentence correctly uses a colon to introduce the list? The town council decreased funding for parks and recreation, construction, and staff
Alright I have a 83.3% in Science which is a B+. If on a test I get 98%, and on another assignment I get 100%. What would my grade be now?
what is the gcf to 36 k and 144km