laurennpalacios laurennpalacios
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
(Write in dollars & cents.)

Respuesta :

sangamay
sangamay sangamay
  • 12-05-2021

Answer:

He pays $8.70

Step-by-step explanation:

You would do $67.86 divided by 7.8 lbs

                 

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a characteristic of a country? self-governed defined borders labeled as a non-sovereign state contains its own population of peopl
42 is 30%of what number
Which event of the cell cycle takes the longest period of time and why
how do ideologies shape actions in genocides?
What's the formula for a cylinder?
Reasoning What number has factors of 2 and 3 and multiples of 12 and 18?
13 is to 8 as x + 4 is to x
How many bits must be “flipped” (i.e., changed from 0 to 1 or from 1 to 0) in order to capitalize a lowercase ‘a’ that’s represented in ASCII?
42 is 30%of what number
What causes large clusters of people to inhabit South, Southeast, and East Asia? political unrest and instability financial stability and job opportunities temp