ssousa826 ssousa826
  • 10-06-2021
  • Mathematics
contestada

Lisa spends $8.65 each week on school lunches. How much money does Lisa spend on school lunches in 16 weeks? *

Respuesta :

oceaniajohnson6 oceaniajohnson6
  • 10-06-2021

Answer:

Lisa spends $138.40 on school lunches in 16 weeks.

Step-by-step explanation:

You have to multiply 8.65 by 16, since 8.65 is how much money Lisa spends each week for lunch, then you multiply by 16 since the problem calls for 16 weeks, then you get your final answer of $138.40.

Answer Link
qmzswzdjr9 qmzswzdjr9
  • 10-06-2021
Lisa spends 138.40 on school lunch
Answer Link

Otras preguntas

Blood oozes from a venous wound, rather than spurting as it does from an arterial wound. Account for this difference:​
Photosynthesis and cellular respiration are cells ____that occur in cells. A)chemical reactions. B)physical reactions
ABCD is a trapezium find out the length
How do I combine this sentence? Polar bears are fierce, territorial animals. Grizzly bears are the same
I need some help please
does the governor command the state militia? HELP A.S.A.P
Absolute-age dating techniques can be used to determine the age of which of these? Select all that apply. A. Earth B. some rocks C. some fossils D. substan
Help me with english please
What gases are used and expelled by photosynthesis and respiration?
1) in a market without price controls, market pressures push price toward ___. - shortage prices - equilibrium prices - surplus prices 2) opponents of rent