jb30890
jb30890 jb30890
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?

Respuesta :

thats2hot22
thats2hot22 thats2hot22
  • 11-06-2021

Answer:

8×$8.24=0.97 cents

Step-by-step explanation:

there are 4 quarts in a gallon. so 8 quarts in 2 gallons. divide 8 by $8.24

Answer Link

Otras preguntas

write the following comparison as a ratio reduced to lowest terms. 85 minutes to 8 hours
Because of the unexpected cold weather,the cost of tomatoes increased 50 percent in one month.If the cost after the increase was 60 cent per pond,what was the c
Evaluate the expression, using the given value of the variable. z ÷ 2 – 4z + 3(z – 3) when z = 8     A.
5/6 - 1/6 = in simplest form
Henry Vlll break with Rome
How many letters are their in the alphabet
what is the measure of the amount of water in the air
multiplying polynomialsfind the product(2a-1)(8a-5)
multiplying polynomials find the product(5n+6)(5n-5)
Water that flows downhill along Earth's surface is called