ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from Ernest Lawrence Thayer’s “Casey at the Bat.” Which line most clearly establishes that it’s a narrative poem through the element of conflic
The standard normal curve shown below is a probability density curve for a continuous random variable. This means that the area underneath the entire curve is 1
How many solutions does the system have?
A galvanic (voltaic) cell consists of an electrode composed of chromium in a 1.0 M chromium(III) ion solution and another electrode composed of copper in a 1.0
1/8 +c= 4/5 what does c equal ​
Multiply. Q+5/2x4q/q+4
Doing exercise can change the body and the way it functions. Please select the best answer from the choices provided. OT O F
Solve for x: 5/6•x -1/3=2x-5
Match the correct molecule with its description: ___tRNA___rRNA___mRNA A. is a major component of ribosomeB. is a copy of the information in a geneC. carries an
Which of the following statements regarding the DSM-5 is most accurate? A. It offers therapists a firm foundation for estimating the degree to which a giv