Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

If cot x° = three fourths, what is the value of b? Triangle LMN in which angle M measures 90 degrees, angle L measures x degrees, LM measures 10.5 units, and NM
Solve the initial value problems: 1/θ(dy/dθ) = ysinθ/(y^2 + 1); subject to y(pi) = 1
Who was one of the leading European explorers of the Pacific world? O A) Captain James Cook O B) General Bismarck O C) George Dufek O D) A. O. Neville
6-10 summary about Fascism and Military rule World History
Bastille Corporation prepares monthly cash budgets. Here are relevant operating budgets for 2017: January February Sales $360,000 $400,000 Purchases 120,000 130
A rectangle has a long side of 8.5 cm length. Its perimeter is 24cm Work out the length of the shorter sides
Which of the following was NOT a problem for President Carter? Carter had no experience in national politics, he had only served in state offices in Georgia. Ca
What is the measure of
summarize articles 4-6 of the constitution
There are 130 people in a sport centre, 73 people use the gym, 62 people use the swimming pool, 58 people use the track, 22 people use the gym and pool, 29 peop