bmccoy4845 bmccoy4845
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

a store sells a 1 1/4 pound of turkey for 9 dollars what is the unit price of the turkey in the package

Respuesta :

ekanayakendb
ekanayakendb ekanayakendb
  • 10-08-2021

Answer:

7.20 dollars

Step-by-step explanation:

1 1/4 can be expressed as 5/4 ((1*4+1) /4)

If price of 5/4 pound of turkey = $9

Price of 1 pound of turkey = $9 / (5/4)

( Same way you'd divide the price of 2 pounds by 2 to get the price of 1 pound)

$9 / (5/4) = $7.2

Answer Link

Otras preguntas

Please help faster please
Please help ASAP first answer was 8
Pablo reads 32 chapters of a book in 8 hours. What is his rate in chapters per hour?
plzzzzz help for a brainly
If a line has a slope of -4, what is the y-intercept if it also passed through the point (-2, 7)?
1.0 moles of an ideal gas are held in a container under 2.0 atm of pressure and 310 K. What must be the volume of this container?
What informal commandwould you use with your friend for the verb limpiar?A.) limpies B.) limpias C.) limpia D.) limpie
ACTIVITY NO.3DIRECTIONS: Read each item carefully. Choose the letter of your answer.1. Light travels in aline when is passes through a single medium.a. curveb.
costumes, sets, and lighting are insignificant in the literary analysis of a written playtrue or false ​
What event caused Nicholas the second of Russia to allow the creation of constitution and the duma? A. Russian Revolution B. Treaty of Brest-Litovsk C. Bloody