shondaj602 shondaj602
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

cupcakes for $1.59 each. Last month they sold 24 less than the previous month. How much money did they lose?

Respuesta :

govdylan1
govdylan1 govdylan1
  • 10-09-2021

Answer:

Calculate the loss which is 24 cupcakes:

Find the total price of the 24 cupcakes:

24 x 1.59 = 38.16

They incurred $38.16 in losses.

Answer Link

Otras preguntas

Multiply. 7×2/5 Enter your answer as a mixed number in simplest form
Why would a programmer use the logical operator or in an if statement? (5 points) When an action is to be taken that requires both conditions to be false When a
2. Write a rule for the linear function in the graph. (0,2) (5,-2) ​
Why is it hard to call Luther a revolutionary?
How does paragraph 14 contribute to the development of ideas in the text? (FROM THE COMMONLIT ROARING TWENTIES) Herbert Hoover was elected the country’s 31st p
What is the value of x. -5(x-3)=-25
A bag of eight oranges costs $1.28. How much does each · orange cost?
Which belief did Thomas Jefferson have? A. national bank will strengthen the nation. B. There should be a clear separation of church and state C. A strong natio
Was Alaska a good or bad purchase? Why do you believe it was or wasn't?
Which of the following is the best business opportunity? (show your work) An apartment complex that pays $1,000 per month An office complex that pays $3,000 qua