madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

People continually waste, deplete, and degrade much of Earth's natural capital—a process known as point source pollution natural capital degradation ecological
Explain how "God" was used to motivate exploration. Explain how "Glory" was used to motivate exploration. Explain how "Gold" was used to motivate exploration.
common factors of 128 and 192
x^2 + 10x + 12 please help!!
Whose viewpoint is represented in the passage?
in this type of government political and governmental power is held by the citizens of the country
How would Maria describe her hair? look at the picture and choose the correct answer
The table of values below represents a linear function and shows the amount of money in a tip jar at a dry cleaners since the dry cleaners opened for the day. H
naanananaanananabanabananananabananananaban
Please help answering! Just reply ie 1: xxx 2:xxx