ismael007cort
ismael007cort
12-01-2015
Mathematics
contestada
how much does 5 pounds for $2.49 equal
Respuesta :
beanutbuttr
beanutbuttr
12-01-2015
The question is saying that if you buy 5 lbs, you have to pay $2.49. That means that 1 lb is $2.49/5 which (rounded to the nearest cent) is $0.50
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 38+ )
Otras preguntas
The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of meat)? Enter your answer as a decim
Which statements accurately describe density? Check all that apply. Density is a derived unit of measurement. Density is measured using only a balance or scale.
What does "equality" mean in the judicial system?
The circled areas are called coronal mass ejections solar flares solar wind sunspots . They are cooler than hotter than the same temperature as the su
When a chemical reaction takes place, the total mass of the reactants equals the total mass of the products. The total number of atoms of reactants also equals
the.............of an element is the average mass of an element's naturally occurring atom, or isotopes, taking into account the.................of each isotope
You start out driving from your house to an old friend’s house in a different town, which is 280 miles away. After an hour and a half, you have gone 105 miles.
Why does the sum of -4 and 3 complain more than the sum of -3 and 5
The music most likely to contain syncopation is:
1. In what type of rocks would geologists most likely find evidence of past life forms? (1 point)