rahulstudy
rahulstudy rahulstudy
  • 10-10-2021
  • History
contestada

How to make notes and how to learn history ​

Respuesta :

Onio
Onio Onio
  • 10-10-2021

Answer:

To take notes, jot down the important things in your notebook. Learning history is hard. But you need to take notes to do it.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is 4(x+3) thank you
Please i need major help. A bookstore sells 4 non fiction books for every 12 fiction books sold. A. What ratio of fiction books sold to non fiction books sold.
~ Solving Literal Equations ~ Solve for y 4x + 2y = 14
A number multiplied by itself and then by itself again gives 1000. What is the number?
explain how to do this problem in steps and include answers as well
What is 4(x+3) thank you
Anne and toms grandmother gave them £84 which was to be shared in the ratio of 5:2 how much did each get ?
a pack of 12-8 ounce bottles of water costs $3.36.What is the unit cost per ounce of bottled water?$0.03 per ounce$0.04 per ounce$0.28 per bottle$0.42 per bottl
5a - 6 + 3a and the a=2
usely i get up at 6:00